Cestovatelé vyhlásili Krakov nejlepším levným městem Evropy

Polský středověký klenot těsně následuje španělská Valencie a maďarská Budapešť v novém průzkumu agentury Which? Travel

Po Vánocích a oslavách Nového roku, po kterých se nám docela nedávno poměrně vyprázdnily peněženky, je načase poohlédnout se po nějakém levnějším výletu.


A podle nového průzkumu, se kterým přišla britská agentura Which? Travel, tím nejlepším místem pro právě takovou krátkou dovolenou je jihopolský Krakov.  

Agentura, která se v Británii soustředí na práva spotřebitelů, vyslechla názory tisíců cestovatelů a nechala je hodnotit konkrétní evropská města v šesti různých kategoriích.

Hodnotilo se jednak ubytování, jídlo a pití, kulturní akce, nakupování, doprava a dostupnost, a poměr cena/výkon lokací.

Z dílčích hodnocení poté výzkumníci vytvořili konečné skóre levných evropských destinací vyjádřených v procentech.  

Krakov — nejlepší z nejlevnějších měst starého kontinentu

Jako jediný ze všech hodnocených měst dokázal Krakov získat plný počet bodů v kategorii poměr cena/výkon a s konečnými 91 procenty se umístil na první příčce celého průzkumu.
Tím, že byl jako jedno z mála polských měst ušetřen bombardování a destrukce druhé světové války, si Krakov dokázal zachovat svůj nezaměnitelný středověký ráz. V centru město vítá návštěvníky barokními kostely, renesančními paláci, či největším pěším náměstím Evropy, Rynkem Glownym. Nad Vislou se pak tyčí Královský hrad, jehož historie sahá až do 11. století.

Levné letenky a jízdenky do Krakova:

Není to však jen středověká opulentnost, která se pojí s korunovačním městem Polska. Na jihovýchod od historického centra leží staré židovské ghetto Kazimierz, které se v posledních letech proslavilo především jedinečnou barovou scénou naditou cenově dostupným a barvitým nočním životem.

Kazimierz je mimo jiné i znám díky filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam, neboť se zde jako v místě, kde se nacházela skutečná Schindlerova továrna, natáčelo několik klíčových scén.

Podle průzkumu agentury Which? průměrná noc v hotelu vyjde zhruba na 1 800 korun. Nicméně, ve městě se nachází velké množství levných hostelů, kde se dá ubytovat i do tří set korun na noc. Za podobnou cenu se dá obstarat i tradiční menu v restauraci.

Pokud se rozhodnete dát Krakovu šanci, nenechte si ujít možnost ochutnat zapiekanki – otevřenou bagetu s rozteklým sýrem, žampiony a variacemi čerstvých ingrediencí. Stánky s touto autentickou a levnou pochoutku najdete po celém městě.  

Valencie — to pravé místo na víkend

Kromě historického centra Valencie nabízí také dechberoucí moderní stavby — Unsplash
Kromě historického centra Valencie nabízí také dechberoucí moderní stavby — Unsplash

Přestože je Valencie třetím největším městem Španělska, v porovnání se svými rivaly – Barcelonou a Madridem – je o poznání levnější. Cena za pořádné tříchodové menu se pohybuje okolo tří set korun a dvoudecka vína vás k tomu vyjde na šedesát korun.

Levné letenky do Valencie:

Díky své relativní cenové dostupnosti Valencie po konečném zaokrouhlení skórovala stejně jako Krakov – 91 procent – a mezi cestovateli si vysloužila pověst ideálního místa pro víkendový odpočinek.

Přestože je Valencie známá především díky Baleárskému moři a celoročnímu slunečnému počasí, centrum města skýtá působivé kulturní dědictví. Abyste mohli atmosféru dobře nasát, navštivte malebné Staré Město, kterému vévodí gotická katedrála z patnáctého století. K tomu je Valencie považována za domov nejznámějšího španělského jídla – paelly.

Budapešť – ráj lázní

Lázně jsou plné vhodné za každého počasí — Pixabay
Lázně jsou vhodné za každého počasí — Pixabay

Za pravé ikony maďarské metropole jsou většinou považovány hrad Buda tyčící se nad Dunajem či bechderoucí stavba tamního parlamentu. Nicméně, Budapešť se pyšní něčím, co nemá takřka žádné jiné hlavní město.

S více než stovkou pramenů, které vyvěrají z pod metropole, získalo město přízvisko lázeňský ráj.

Levné letenky a jízdenky do Budapešti:


Jak návštěvníci tak domorodci všech věkových kategorií se den co den noří do bazénů lázeňských komplexů, jakými jsou Széchenyi nebo Art Nouveau Gellért, aby si užili zdravou relaxaci za poměrně nízké ceny.

Podle agentury Which? vyjde celodenní vstupné na 400 korun. Doplňte svůj pobyt o špetku papriky a doušek tokaje, a krátká pauza v Budapešti vás nakopne na několik měsíců dopředu.

Deset nejlepších levných měst Evropy podle průzkumu Which?

  1. Krakov
  2. Valencie
  3. Budapešť
  4. Bologna
  5. Berlín
  6. Sevilla
  7. Barcelona
  8. Vídeň
  9. Funchal
  10. Amsterdam