Tento švédský ostrov nabízí umělcům letní ubytování zdarma

Tento švédský ostrov nápadů nabízí umělcům letní ubytování zdarma

Ostrov Nápadů je otevřený všem tvořivým jedincům, kteří hledají místo k soustředění a inspiraci

Pokud v sobě máte tvůrčího ducha a hledáte prostor jak svého potenciálu maximálně využít, zkuste štěstí ve Švédsku. Tamní soukromý ostrov totiž nabízí ubytování zdarma pro všechny, kteří se chtějí zcela oddat svému uměleckému počinu.

Ostrov Vifärnaholme, který leží pouhou hodinu cesty autem od Stockholmu, a který patří spisovateli a tak trochu mecenáši Fredriku Härénovi, se pyšní přízviskem Ostrov Nápadů.


Härén na oficiální Facebookové stránce ostrov popisuje jako „místo vytvořené k tomu, aby inspirovalo a motivovalo lidi s velkými nápady k tomu, aby je realizovali. Krativním lidem dává čas a prostor sednout si a soustředit se na své nápady, přičemž jim umožňuje cítit se skvěle.”

K pobytu se může přihlásit kdokoliv, kdo má kreativní nápady. Celkově se na jedno období může na ostrov dostat až šestičlená skupina. Vybraní šťastlivci se mohou o ostrov podělit v období od května do začátku září. 

„Tohle místo je jako kyslík pro mozek”

Pobyt na Ostrově Nápadů je zcela zdarma, umělci si musí zaplatit pouze stravu a dopravu na místo. Mimo to jsou všichni požádání, aby přispěli tisíc dolarů na charitu podle výběru majitele ostrova. Ale i kdyby si to tyto kreativní duše nemohly dovolit, pobyt na ostrov jim nebude odepřen. 

Doposud se ostrov těší pouze velmi pozitivními ohlasy ze strany umělců, kteří na místě našli svou inspiraci a soustředění.

„Tohle místo je jako kyslík pro mozek, inspiruje vás to k myšlení, ke sdílení nápadů a k tomu představit si budoucnost,” napsal jeden z hostů ostrova,  Bastian Döhling. „Je to tak nádherný malý ostrůvek, byt se mi opravdu moc líbil. Celý den kreslím, sprejuji, taguji. Je to opravdu skvělé ponořit se do tvořivého procesu bez toho, abych věděla kam jít a bez jakéhokoliv nátlaku. Pouze prozkoumávám, zkouším nové věci, reflektuji a hraji si,” nedávno napsala další umělkyně, Simone Züger. 

Vifärnaholme právě otevřel přihlášky na příští rok, tak neváhejte, a zkuste si zajistit svou vlastní chvilku tvořivého klidu na Ostrově Nápadů.