10 nejdražších a nejlevnějších měst roku 2019

Hned vedle Singapuru a Hong Kongu z návštěvníků i obyvatel vytáhne nejvíc peněz Paříž. Výrazně zlevnily Istanbul a Buenos Aires

Téměř každý Čech pocítí tíhu rozdílných finančních nároků Hlavního města lásky hned během první návštěvy místní nálevny. Přeci jen, když pocházíte ze země, kde je restauraci čepované pivo levnější než kohoutková voda, cena osm euro (více než 200 korun) za půllitr vás minimálně vyvede z míry.


A není to jen cena zrzavého moku, která jednoho v Paříži zarazí. Podle nového průzkumu společnosti The Economist Intelligence Unit, je právě francouzská metropole tím vůbec nejdražším městem na světě.

EUI již několik desítek let porovnává celkem 133 měst v 150 různých kategoriích, ze kterých stanovuje celkovou úroveň životních nákladů v dané lokalitě.

A poprvé v historie se na první příčce žebříčku umístila města hned tři. Vedle Paříže jsou nejdražšími lokacemi světa také Singapur, který dominoval již minulý rok, a Hong Kong, jež byl loni čtvrtý.

Singapur - Unsplash
Singapur

Celkově se prvních deset pozic měst s nejvyšší úrovní životních nákladů rozprostřelo mezi asijská, evropská a americká města.

Istanbul a Buenos Aires v žebříčku rapidně klesly

Mimo deseti nejdražších měst světa lze v žebříčku vysledovat také zajímavé pohyby vzhůru i dolů.

Kupříkladu turecký Istanbul a argentické Buenos Aires zaznamenaly ze všech hodnocených měst ten nejstrmější propad. Obě metropole klesly o 48 příček. Podle oficiální zprávy EUI jsou na vině různé ekonomické faktory, především pak fluktuace měny.

Istanbul

V obou zemích se také projevují externí vlivy spolu s politickou nestabilitou a špatnými politickými rozhodnutími.Naopak Nouméa v Nové Kaledonii se pyšnila nejvýraznějším skokem vzhůru. Za rok stoupla o třiatřicet pozic a nyní je v žebříčku dvacátá.

Stejně tak hlavní město Bulharska od návštěvníků i obyvatel vyžaduje výrazně více peněz, než minulý rok. Postupem o devětadvacet příček se Sofia posunula na devadesátou příčku celkem. Nárůst cen se odráží především v oblasti potravin, veřejných služeb a rekreace.

10 nejdražších měst světa pro rok 2019

Singapur

Paříž, Francie

Hong Kong

Zürich, Švýcarsko

Ženeva, Švýcarsko

Osaka, Japonsko

Soul, Jižní Korea

Kodaň, Dánsko

New York, Spojené Státy

Tel Aviv, Izrael

Los Angeles, Spojené Státy  

 

10 nejlevnějších měst pro rok 2019

Caracas, Venezuela

Damašek, Sýrie

Taškent, Uzbekistán

Almaty, Kazachstán

Bengalúr, Indie

Karáčí, Pakistan

Lagos, Nigérie

Buenos Aires, Argentina

Chennai, Indie

Nové Dillí, Indie

 

Volně přeloženo z anglického originálu na Kiwi.com/Stories