Domů >> Zajímavosti >> Umělý měsíc v Číně

Čínské město buduje „umělý měsíc”

Nový osvětlující satelit by měl doplňovat přírodní Měsíc a nahradit pouliční osvětlení v Čcheng-tu

Jak už to tak v Číně bývá, jedno z nejlidnatějších měst země se rozhodlo přijít s něčím absolutně unikátním. Kolem roku 2020 plánuje metropole provincie S’-čchuan, Čcheng-tu, poslat na oběžnou dráhu druhý, zcela umělý měsíc.

Nepůjde však o chladnout hroudu kamení, která naši oblohu brázdí noc co noc, ale o osvětlující satelit navržený institutem pro výzkum vzdušného a kosmického prostoru a technologií mikroelektronických systémů v Čcheng-tu.

Po instalaci na oblohu má „měsíc” odrážet sluneční paprsky a osvětlit tak ulice jedenáctimilionového města místo klasických pouličních lamp.

Jedenáctimilionové Čchengtu je pátým nejlidnatějším městem Číny — Pexels

Jedenáctimilionové Čcheng-tu je pátým nejlidnatějším městem Číny — Pexels

Kromě toho, že bude umělé těleso doplňovat svit přírodního Měsíce, jím odražené světlo bude až osmkrát silnější.

Podle předsedy ústavu Wu Chunfenga by měla tato síla odrazu stačit k tomu, aby mohl měsíc pouliční osvětlení nahradit zcela. Kromě intenzivního záře nad Čcheng-tu a okolím bude svit nového měsíce znatelný i na jiných místech Číny, a dokonce i za mořem.

Levné letenky do Čcheng-tu:

Wu dodal, že jeho tým začal na projektu osvětlujícího satelitu pracovat již před deseti lety a nyní konečně může těžit z toho, že technologie dosáhla potřebné úrovně.

Objevily se však i obavné hlasy, že by se umělé světlo mohlo negativně podepsat na chování zvěře.

S nápadam vytvořit osvětlovací systém na základě odrážení slunečního světla nepřišli Číňané prvni — Pixabay

S nápadam vytvořit osvětlovací systém na základě odrážení slunečního svitu nepřišli Číňané první — Pixabay

Podle Kanga Weimina, ředitele institutu optiky na School of Aerospace, Harbin Institute of Technology, by však intenzita světla měla odpovídat soumraku, což by zvířata nemělo nijak zvlášť rozrušit.

Levné letenky do Číny:

Konkrétní podoba umělého měsíce sice ještě nebyla zveřejněna, nicméně již teď je jisté, že průměr tělesa by měl být zhruba 80 metrů a měl by umožnit přesné zaměření odraženého paprsku s přesností několika desítek metrů.

Nutno dodat, že myšlenka využití odraženého světla však není nová. Její původ se připisuje francouzskému umělci, který chtěl pomocí zrcadel rozestavěných nad Paříží zajistit celoroční osvětlení pro celé město.  

Volně přeloženo z anglického originálu zveřejněného na stránce The Daintily.