Výzkumníci z ananasových listů izolovali vlákna, která se dají použít k výrobě rychle rozložitelného materiálu. Chtějí tak pomoci místním farmářům zasaženým covidovou krizí
Pěstování ananasu je poměrně náročný proces, během kterého vzniká spousta biologického odpadu. Především pak dlouhé a ostré listy této plodiny se donedávna likvidovaly ihned po sklizni.
Výzkumníci z univerzity Putra v malajském hlavním městě Kuala Lumpur ale přišli s jejich dalším možným využitím. Izolováním vláken z dlouhých a ostrých listů vytvořili pevný materiál, který může sloužit i k výrobě dronů.
Vedoucí projektu Mohamed Thariq Hameed Sultan řekl Reuters, že takto vyrobená bezpilotní letecká zařízení mají vyšší poměr síly k váze, než drony vyrobené ze syntetických materiálů.
Díky svému biologickému původu jsou drony také snadněji rozložitelné. Pokud jsou poškozeny, stačí jejich rám jednoduše zahrabat do země a za dva týdny po nich nebude ani stopa.
První prototyp takto rozložitelného dronu dokáže vyletět do výšky až kilometr nad zemí a ve vzduchu se udrží zhruba 20 minut.
Výzkumníci však plánují vytvořit většího drona s vyšší výdrží. Měl by také mít kameru s vysokým rozlišením.
Za tvorbou takového dronu není pouze snaha o použití materiálu vhodnějšího pro životní prostředí. Má totiž i pragmatický důvod. Farmáři tak kromě oblíbených plodů ananasu mohou profitovat i z prodeje listů plodiny.
„S ohledem na zdravotní problémy a ekonomickou situaci způsobenou covidem-19 je naše společenství zoufalé a není jiné alternativy jak navýšit zisky,” řekl pěstitel ananasů Irwan Ismail.
„Naše role je pomoci odvětví a farmářům, aby měli větší výnosnost a aby byla jejich práce snazší,” pro Reuters uvedl William Robert Alviss z malajské skupiny aktivistů pro drony, která výrobu organického dronu podporuje.