Domů >> Zajímavosti >> Bizarní zprávy >> Hlavní město ošklivých lidí

Oškliví lidé mají své oficiální hlavní město

Italské Piobbico sloužilo jako útočiště pro neprovdatelné ženy v devatenáctém století. Dnes je z něj oficiální hlavní město ošklivých lidí

I lidé, kterým nebylo dopřáno krásného vzhledu, mají právo na uznání. S tímto mottem již více než sto let operuje dvoutisícové městečko v italském regionu La Marche, Piobbico. Od roku 1872 totiž funguje jako samozvané hlavní město ošklivých lidíKoncem devatenáctého století sloužilo jako útočiště pro ženy, které kvůli jejich vzhledu nešlo provdat. O osud těchto nešťastnic se staral takzvaný „Club dei Brutti”, česky klub ošklivých, který měl za úkol sehnat jim nápadníky. Svobodné ženy totiž představovaly značnou finanční zátěž pro jejich rodiny. Z klubu se po čase zrodila Světová asociace ošklivých lidí, která nyní čítá na třicet tisíc členů z celé planety.  

Klub ošklivých lidí — Facebook

Cílem tohoto klubu je rozšířit povědomí o těžkostech, kterým oškliví lidé ve společnosti nastavené na krásný vzhled čelí. Motto klubu zní: člověk je tím čím je, a ne tím, jak vypadá

„Ošklivost je ctnost, krása je otroctví”

Každou první neděli v měsíci září město Piobbico hostí událost Festival dei Brutti, tedy festival ošklivých lidí. Pod emblémem asociace zobrazující kníratého pána s velkým nosem, dýmkou a heslem „ošklivost je ctnost, krása je otroctví” se schází členové klubu, aby spolu strávili příjemné chvíle. Spolu si užívají místních specialit jako je polenta nebo lanýž, volí prezidenta klubu a přijímají nové členy. O přijetí rozhodují dlouholetí členové a určují faktor ošklivosti každého žadatele, od nedefinovaného po mimořádnýJe opravdu důležité oslavovat ošklivost, aby se destigmatizovala,” prezident klubu Giovanni Aluigi uvedl pro BBC Travel.
„Když oslavujeme ošklivost způsobem, kterým to děláme my, oškliví lidé se budou cítit méně oškliví. Necítíte se být ošklivý proto, že jste ošklivý, ale protože ve vás ten pocit vzbuzují ostatní lidé.”
Vsetínský plavčík Radim Gajdoš se topil v dluzích. Hodil je na matku svého syna