Italské město Bari lidem zaplatí za dojíždění na kole

Italské město Bari lidem zaplatí za dojíždění na kole

Město Bari na jihu Itálie dá dojíždějícím 20 centů za každý ušlapaný kilometr a přispěje až 250 eur na nové kolo

Obyvatelé jihoitalského města Bari mají šanci získat finanční příspěvek na aktivnější životní styl. Jako první město v celé zemi se Bari rozhodlo platit místním za to, že budou do školy či práce místo autem dojíždět na kole.


Město odstartoval čtyřměsíční zkušební program, ve kterém až tisícovce účastníků zaplatí 20 centů (asi pět korun) za každý kilometr, který během dojíždění ušlapou. Kromě toho jim Bari dá čtyři eurocenty za každý kilometr ujetý mimo cestu do zaměstnání. Maximálně si však každý účastník může přijít na 25 eur (640 korun) měsíčně.

Italské město Bari lidem zaplatí za dojíždění na kole

Levné letenky do Bari:


Starosta města Antonio Decar tímto novým programem hodlá „v roce 2019 zdvojnásobit počet kol ve městě.”

„Během jízdy na kole budete vydělávat. Nebude z ní tak těžit jen vaše zdraví,” Decar prohlásil, když program oznámil na svém facebookovém profilu.

Kromě platby za ujeté kilometry se město chystá také dotovat nákup kol. Účastníkům programu vyplatí 100 eur (2 500 korun) za pořízení zánovního kola. Za nové kolo místní získají 150 eur (3 850 korun) a za elektrokolo 250 eur (6 400 korun).

Vzorem byla Kodaň

Díky rovnému terénu a celoročnímu teplému počasí je Bari ideálním místem pro to, aby se z něj stala cyklistická supervelmoc. Momentálně však bojuje z přehuštěnou dopravou a s nedostatkem cyklostezek. Stejně jako jinde v itálii jsou místní zvyklí využívat spíše automobilovou dopravu.

Proto se Bari rozhodlo pro celkovou renovací pobřežní části města. Po vzoru dánské Kodaně plánuje zmenšit silnice a učinit tak celou oblast přístupnější cyklistům, běžcům i chodcům.Přestože je Bari prvním italským městem, které se uchýlilo k finanční podpoře městské cyklistiky, v Evropě prvenství patří jiné lokalitě. K podobné iniciativě se v roce 2014 odhodlala Paříž, která obyvatelům platila za to, že do práce dojíždějí na kole místo autem.

Článek v anglickém znění publikován na Kiwi.com Stories.