Italské město zaplatí 9 tisíc euro každému, kdo se do něj přestěhuje

Malé alpské město kousek od Turína řeší problém s klesající populací a hledá mladé lidi a profesionály

Snili jste někdy o tom, že opustíte ruch a zmar velkoměsta a přestěhujete se do klidné vesničky nejlépe uprostřed italských Alp? Nyní máte možnost, a dokonce vám za to i zaplatí.


Malé město Locana, které leží asi 45 kilometrů od Turína, nabízí až 9 tisíc euro ( 232 tisíc korun) téměř každému, kdo je ochoten se natrvalo přistěhovat. Je v tom však malý háček. Nově příchozí musí mít alespoň jedno dítě a vydělávat alespoň 6 tisíc euro ročně, což po převodu odpovídá zhruba české minimální mzdě.

Navíc, noví obyvatelé musí v Locaně bydlet alespoň tři roky, během nichž jim město příspěvek postupně vyplatí.

Locana leží jen 45 kilometrrů od Turína — Pixabay
Locana leží jen 45 kilometrrů od Turína — Pixabay

Nápad podpořit příchod nových rezidentů finančním příspěvkem se zrodil v hlavě starosty města, Giovanniho Bruna Mattieta, který se tak snaží bojovat se závažným problémem, jež město sužuje.

„Počet našich obyvatel se snížil ze sedmi tisíc na začátku dvacátého století na nynějších patnáct set. Lidé totiž raději hledají práci ve velkých turínských továrnách,” Mattiet řekl CNN Travel.

Levné letenky do Itálie:

„Naše škola každý rok čelí situaci, že by mohla být uzavřena z důvodu nedostatku žáků. Nemohu dopustit, aby se tohle stalo,” dodal.

Město cílí především na mladší lidi a na profesionáli, kteří by zde založili svůj byznys. Podle Mattieta je ve Locaně spousta obchodů, restaurací, barů a butiků, které „pouze čekají na to, až je bude někdo řídit.”

Starosta slibuje celoroční folkorní akce — Eleonora Gianinetto/Flickr
Starosta slibuje celoroční folkorní akce — Eleonora Gianinetto/Flickr

„Locana nabízí zdravý životní styl, výborné jídlo a folklorní akce během celého roku,” láká Mattiet nově příchozí.

Levné hotely v Turíně

Locana však není prvním městem, které se snaží rozšířit řady svých obyvatel finančním příspěvkem. V roce 2017 se podobné iniciativy chopil starosta města Candela v regionu Puglia, kdy zájemce lákal příspěvkem dva tisíce euro. Stejně tak švýcarská vesnice nabízela 25 tisíc dolarů dospělým a 10 tisíc dolarů dětem. Americký stát Vermont lákal nové obyvatele příspěvkem deset tisíc dolarů.

Sicilské město Sambuca naopak nabízí novým obyvatelů nemovitosti, které si lze pořídit za jeden dolar. Je však nutné rozpadlý dům na vlastní náklady v průběhu tří let renovovat.

 

Článek v anglickém znění publikován na Kiwi.com Stories.