Domů >> Zajímavosti >> Věda, technologie a inovace >> Kolibříci vidí barvy mimo spektrum

Kolibříci vidí barvy, které si lidé neumí ani představit

Kolibřík

Podle nedávné studie jsou lidé oproti těmto ptákům prakticky barvoslepí

S neskutečně rychlými křídly a dechberoucím zbarvením paří kolibřík mezi ta nejprapodivnější stvoření vůbec. A podle nedávného experimentu tito rozkošní ptáčci oplývají další vlastností, kterou můžeme jen obdivovat a tiše závidět.

Podle studie publikované v PNAS mají kolibříci v oku čtyři typy světlocitlivých čípků, díky kterým dokáží rozeznat barvy, o kterých se nám může jen zdát.

Lidé mají v oku čípky pouze trojího druhu. To znamená, že vidíme svět v rámci trichromatického barevného schématu. 

Kolibříci, stejně jako další druhy ptáků, mohou díky typu čípku navíc pozorovat barvy, které jsou mimo naše viditelné spektrum.

„Nejenomže čtvrtý typ očního čípku rozšiřuje rozsah barev, které mohou ptáci pozorovat, do ultrafialového spektra,“ říká autorka nového výzkumu, evoluční bioložka Mary Caswell Stoddard Princetonu.

„Potenciálně jim to také umožňuje vnímat kombinace barev, jako je ultrafialová se zelenou, nebo ultrafialová s červenou.”

„Náš experiment nám dovolil nakouknout do světa, jak ho vidí kolibřík“

O tom, že by kolibříci a další ptáci mohli díky čtvrtému druhu očního čípku vidět i nespektrální barvy, se spekulovalo již dlouho. Nyní tuto hypotézu potvrdil experiment, který uskutečnil tým pod vedení právě Marry Caswell Stoddard.

Po dobu tří let výzkumníci experimentovali s chováním colorádských kolibříků šestibarvých (selasphorus platycercus). V rámci pokusu umisťovali různá barevná označení na krmítka s cukrovou vodou, kterou tito ptáci preferují, a stejně tak na krmítka s vodou neochucenou.

Pozici těchto krmítek střídavě měnili, označení spektrálními i nespektrálními barvami však vždy odpovídalo typu vody.

Tímto způsobem se tým vědců snažil určit, zda mezi nespektrálními barvami kolibříci skutečně rozlišují. A výsledky naznačují, že tomu tak doopravdy je. 

„Bylo to úžasné sledovat,“ říká spoluautor studie Harold Eyster z Univerzity v Britské Kolumbii. 

„Ultrafialově zelené a čistě zelené světlo na nás působí zcela identicky, ale kolibříci vždy dokázali rozpoznat ultrafialově zelenou barvu, která označovala sladkou vodu.“

„Náš experiment nám dovolil nakouknout do světa, jak ho vidí kolibřík.“

Stoddard dodává, že tetrachromatie, tedy vnímání barev pomocí čtyř druhů čípků, se netýká pouze kolibříků. 

„Barevné vidění je normou u ptáků, mnoha druhů ryb i plazů a docela jistě existovalo už za dinosaurů.

Myslíme si, že schopnost vnímat nespektrální barvy není doménou pouze kolibříků, ale že jde o rozšířenou schopnost ve zvířecí říši.“