Domů >> Zajímavosti >> Krabice na marihuanu

Letiště v Chicagu instalovala krabice na marihuanu

Od začátku roku je v americkém státě Illinois legální rekreační užívání marihuany. Létat se s ní však nesmí

Letištní kontrola na dvou letištích v ChicaguO’Hare a Midway – řešila neobvyklý problém. Kam s marihuanou, kterou u sebe mají cestující? 
Od začátku roku je totiž v celém státě Illinois, kam Chicago patří, legální konzumovat kanabinoidy i rekreačně. V rámci celých Spojených států je však marihuana stále mimo zákon, lidé s ní proto nemohou odcestovat mimo stát.  Letiště proto zřídila „krabice kanabinoidové amnestie”, které jsou nově dostupné u všech stanic letištní kontroly. Tyty zářivě modré bedny slouží k tomu, aby do nich cestující beztrestně vyhodili všechnu marihuanu, kterou mají u sebe. Krabic si pasažéři ihned všimli a jejich fotky začali šířit na sociálních sítích. „Nejspíše ochránily mnoho panikařících cestujících od nepříjemností,” napsal uživatel Mark na svém Twitterovém profilu. Další pasažéři však vznesli docela poměrně zásadní otázky. 

Mají pomoct tomu, aby drogy neskončily ve špatných rukou 

Mezi nejdůležitější otázky patří, co se stane s marihuanou hozenou do krabice? Někteří cestující kvůli ní dokonce zvažují změnu zaměstnání.„Co je potřeba udělat k tomu, aby mě najali jako vyprazdňovače krabic?” ptá se na Twitteru uživatel Ted.  Podle Maggie Huynh, mluvčí chicagské policie, která se o správu krabic stará, je používání modrých beden bezpečnější, než aby lidé své drogy jednoduše vyhodili do odpadkového koše.
Policie krabice pravidelně kontroluje a pokud najde marihuanu či z ní vyrobené produkty, nahlásí to, zapíše do inventáře, a s nálezem dále nakládá jako s narkotiky. Huynh dodává, že tak krabice pomáhají tomu, aby se drogy nedostaly do nesprávných rukou. Přestože jde o pro Chicago vcelku nestandardní problém, ani O’Hare ani Midway nejsou prvními americkými letišti, kde se podobné modré krabice instalovaly. První taková zařízení vyrostla na letištích ve městech Colorado Springs a Las Vegas, kde je marihuana také legální.