Domů >> Zajímavosti >> Zdraví >> Léčba HPV a rakoviny děložního čípku

Mexická vědkyně úspěšně vyléčila HPV a rakovinu děložního čípku

Ke stoprocentnímu odstranění viru z těla použila Eva Ramón Gallegos neinvazivní fotodynamickou terapii

Hlavní původce obávané rakoviny děložního čípku, human papillo mavirus (HPV), má mocného nepřítele – světlo.

Během svého výzkumu dokázala Eva Ramón Gallegos z mexického Národního polytechnického institutu virovou nákazu kompletně vyléčit u 29 pacientů. K léčbě použila neinvazivní fotodynamickou terapii, která se ukázala jako efektivní metoda prevence maligní neoplasmy, druhé nejčastější příčiny úmrtí žen v Mexiku.

Během fotodynamické terapie je pacientovi aplikována látka citlivá na světlo, která se poté hromadí v nádorových buňkách. Zaměření světla určitého spektra se tyto buňky zničí.  

Gallegos vysvětlila, že účinky fotodynamické terapie zkoumá již dvacet let. Metodu použila k léčbě 420 pacientů v mexických městech Oaxaca a Veracruz, nyní techniku testovala v Mexico City.

„Během první fáze výzkumu, kdy jsem léčila pacienty ve městech Oaxaca a Veracruz, byly výsledky povzbudivé. Léčba byla také velmi pozitivní u žen v Mexico City, což otevírá možnost učinit léčbu ještě efektivnější,” řekla Gallegos.

Výzkumnice dodala, že kromě odstranění HPV, hlavní příčiny vzniku rakoviny děložního čípku, fotodynamická terapie úspěšně léčí také premaligní léze rakoviny děložního čípku v prvních stádiích.

Výsledky jejího výzkumu naznačují, že je metodou schopna vyléčit sto procent žen s HPV virem bez premaligních léz, 64,3 procent žen s HPV a lézemi, a 57,2 procenta žen, které mají léze, nikoli však HPV virus.