Elektřinu by brzy mohla vyrábět i okna v budovách nebo dokonce displeje mobilních zařízení. Korejští vědci totiž vyvinuli transparentní fotovoltaický článek schopný získávat elektrickou energii ze slunečního záření
V době klimatických změn a globálního oteplování se role alternativních zdrojů energie podstatně zvyšuje. A je to právě energie ze slunce, ke které se upínají naděje mnohých odborníků.
Aktuální způsob využití solární energie však naráží na značné limity. Dnešní fotovoltaické panely jsou totiž neprůhledné a tím se jejich použití výrazně omezuje. Instalují se na střechy domů, potažmo do vyčleněných oblastí, kde by neměly překážet každodennímu životu.
Výrazného pokroku v této oblasti však dosáhl tým vědců z korejské Národní univerzity v Inčchonu.
V nově publikované studii popisují , jak se jim podařilo vytvořit průhledný solární článek, který se může instalovat i do oken, čímž se plocha pro absorpci slunečního záření výrazně zvětší. V blízké budoucnosti by tyto články mohly být součástí displejů mobilních telefonů.
Nově vytvořený fotovoltaický článek se skládá z oxidu titaničitého (TiO2), což je polovodič, který se ve fotovoltaice často používá díky své efektivitě. Zároveň se jedná o materiál, který není toxický vůči životnímu prostředí a dosud je pro něj na zemi dostatek surovin.
Korejský tým oxid titaničitý doplnil o oxid nikelnatý (NiO), který je také polovodič, a který je zároveň opticky transparentní.
Kombinací těchto dvou polovodičů výzkumníci vytvořili snadno vyrobitelný fotovoltaický článek, který je šetrný k životnímu prostředí.
Joondong Kim from z fakulty elektrického inženýrství na Národní univerzitě v Incheonu má ohledně nové studie velké naděje.
„Unikátní vlastnosti transparentního fotovoltaického článku může mít spoustu užití v lidské technologii,” uvedl Kim.
Přestože jeho studie není první, která přišla s nápadem průhledného solárního článku, právě Kimův tým představuje pionýry v oblasti integrace takových článků do solárních panelů, a tím přispívají k tvorbě infrastruktury k novému zdroji elektřiny.
Zároveň se jedná o způsob, jakým můžeme razantně snížit uhlíkovou stopu.