Domů >> pll_5f705bb8a813d >> Prosíme české porodnice, aby zrušily zákaz otců u porodu kvůli koronaviru

Prosíme české porodnice, aby zrušily zákaz otců u porodu kvůli koronaviru

OTEVŘENÝ DOPIS: zákaz zdravých otců bez cestovatelské anamnézy u porodu je kontraproduktivní. Otec může naopak práci již tak vyčerpaného personálu ulehčit

Aktualizace: Ministerstvo zdravotnictví se v tichosti rozhodlo zakázat přítomnost otce u porodu plošně

Jakožto nastávajícího otec mne aktuální zpráva, že nejen brněnské porodnice zakázaly přítomnost otce u porodu, nemálo zasáhla. V reakci jsem proto napsal tento otevřený dopis, který momentálně koluje po Facebooku.

Vyzval jsme k vyjádření některé porodnice, stejně jako představitele našeho státu. Zatím se mi žádného nedostalo. Budu velice rád za jakékoliv reakce nebo sdílení facebookového příspěvku či tohoto článku.

ÚPRAVA: OTEVŘENÝ DOPIS MZČRPřepis textu: https://bit.ly/3beocrDPETICE ONLINE:…

Zveřejnil(a) Ondřej Koraba dne Středa 18. března 2020

Zde je přepis původní verze dopisu z 17.3.2020 adresovaného českým porodnicím:

Vážená vedení porodnic České republiky,

obracím se na Vás v těchto krušných časech s problémem, který mne i další nastávající tatínky nemálo trápí. Ve světle aktuálních opatření se totiž mnohé porodnice uchýlily k plošnému zákazu přítomnosti otců u porodu.

Rád bych hned ze začátku zdůraznil, že chovám v hluboké úctě všechny lékaře, sestry i zdravotníky, kteří se s nasazením vlastního zdraví a ze všech sil věnují zvládnutí aktuální pandemie. Medicínu obecně považuji za jeden z nejúctyhodnějších oborů i v časech relativního klidu, a všechny, kteří si tuto cestu vybrali jako své poslání, bezmezně respektuji.

Přesto bych Vás však rád touto cestou požádal, abyste zvážili možnost navrátit mně i dalším nastávajícím otcům tu čest být přitom, kdy se naši potomci poprvé nadechnou. Snad pochopíte, že je to pro mnohé z nás jeden z nejdůležitějších okamžiků našeho života.

Prosíme české porodnice, aby zrušily zákaz otců u porodu kvůli koronaviru

Přece jen se nynějšími opatřeními snažíme především zachránit svět, jak jej známe, a proto bychom mohli adekvátně přivítat nový život, který také znamená novou naději.

Kromě mých subjektivních pocitů však existuje i spousta objektivních argumentů, která byste při svém rozhodování mohli vzít vpotaz.

1. Je-li důvodem zákazu přítomnosti otce u porodu možnost nákazy, domnívám se, že takové opatření nebude mít příliš velký efekt. Pakliže je otec snad nějakým způsobem infikován, existuje pouze minimální šance, že by se matka infekci vyhla.

2. Zákazem přítomnosti otce u matky, u níž probíhá porod, zvyšujete zátěž porodních asistentek, které tak musí matkám pomáhat během obyčejných úkonů, jako je cesta na toaletu, mnohonásobně více. Dochází tak k ještě většímu kontaktu.
Otec tento nápor snižuje, stejně tak snižuje čas, který asistentka stráví s matkou, ušetří jí tím síly a sníží možnost nákazy virem.

3. Přítomnost otce u porodu se stala v naší zemi normou, a následné zrušení této výsady má vážné negativní dopady na psychický stav nastávajících matek, které s aktivní podporou během tohoto náročného úkonu počítaly.

4. Zákaz nemá plošné odůvodnění, odporuje dokonce vládní vyhlášce, a zatímco v některých nemocnicích i celých krajích je přítomnost povolena, pakliže je otec zdráv a bez cestovatelské anamnézy, v jiných je tato možnost zrušena, mnohdy bez udání důvodu.

Prosíme české porodnice, aby zrušily zákaz otců u porodu kvůli koronaviru

Dodávám, že plně respektuji nařízení vlády, která mají za cíl ochránit naši zemi před dopady zákeřného viru. Ochrana zdraví mé rodiny je pro mne tím nejdůležitějším životním úkolem. Sám jsem proto dobrovolně podstoupil předběžná opatření ještě předtím, než situace eskalovala, a od začátku měsíce března jsem spolu se svou rodinou v dobrovolné izolaci.

To znamená, že již více než čtrnáct dní, což je obvyklá doba karantény pro osoby s cestovatelskou anamnézou, pracuji z domu, vyhýbám se kontaktu s jinými lidmi, nakupuji převážně pomocí donáškových služeb. Doposud jsem bez příznaků jakéhokoliv onemocnění, nepředstavuji proto žádné riziko pro zdravotníky.

Domnívám se proto, že by bylo vhodné zhodnocovat možnou přítomnost otce u porodu na individuální bázi.

Mnohokrát děkuji každému, kdo věnoval svůj čas přečtení mých řádek a budu doufat, že budu moci být svědkem zrození své dcery.

S úctou a přáním pěkného téměř jarního dne

V Brně, dne 17.3. 2020,

Ondřej Koraba

 

Vsetínský plavčík Radim Gajdoš se topil v dluzích. Hodil je na matku svého syna