Poslední burger islandského McDonald’s baví na vlastním live streamu

Když v roce 2009 McDonald’s zavřel všechny své restaurace na Islandu, jeden tamní nadšenec se rozhodl poslední rychlý oběd zvěčnit  

Poslední hamburger z McDonald’s na Islandu právě slaví deset let a kdokoliv jej může spolu s tradiční přílohou, hranolkami, sledovat živě onlineKdyž totiž oblíbený i nenáviděný řetězec restaurací s rychlým občerstvením v důsledku neblahé ekonomické situace v zemi ukončil svůj provoz, jeden Islanďan se rozhodl ponechat svědectví o jeho fungování.

31. října roku 2009 si Hjörtur Smárason v McDonald’s koupil úplně poslední hamburger. Rychlý oběd však nesnědl. Naopak ho i s hranolkami nechal v plastovém pytli, aby probádal, co se s ním po čase stane. 

Poslední burger islandského McDonald’s baví na vlastním live streamu

„Slyšel jsem něco o tom, že se výrobky McDonald’s nikdy nerozloží, tak jsem chtěl zjistit, jestli je to pravda nebo ne,” řekl Smárason v roce 2012, kdy hamburger i s tradiční přílohou stále v poživatelném stavu daroval islandskému národnímu muzeu.   

„Nutí vás to i přemýšlet o tom, co vlastně jíte”

Ačkoliv neobvyklý exemplář lákal návštěvníky z celé země i zahraničí, dánský specialista muzeu tvrdil, že hamburger uchovat nelze

„Myslím, že neměl pravdu, protože tento hamburger zachovává sám sebe,” dodal Smárason. A zaměstnanci muzea mu přitakali. Tvrdili dokonce, že návštěvníci snědli několik hranolek

Srovnejte ceny na Heureka.cz
V muzeu se však Smárasona zeptali, jestli mají exponát vyhodit. On opáčil, že má nesmírnou historickou hodnotu a převezl ho do hostelu Snotra House v jižní části ostrovní země. Hostel burger i s hranolkami zakryl skleněným poklopem a dodnes ho vystavuje v hale. A právě odsud je přístupný live stream.


„Ten stařík vypadá pořád dobře, až kvalitně, řekl bych,” majitel hostelu Siggi Sigurdur poznamenal pro BBC. 

„Samozřejmě je to celkem vtipné, ale nutí vás to i přemýšlet o tom, co vlastně jíte. Burger není nijak plesnivý a jediné, co na něm vypadá staře, je papírový obal.”