Ruské městečko terorizuje padesát ledních medvědů. Loupí a nahánějí obyvatele

Novozemské město Belushya Guba kvůli padesáti medvědům vyhlásilo stav nouze. Obyvatele nesmí chráněný druh střílet

Obyvatelé ruského arktického souostroví Nová Země čelí hrozivým nájezdníkům.


Do Belushya Gruba, největšího městečka regionu, vtrhlo více než padesát ledních medvědů, kteří nahánějí místní a loupí potravu.

Podle místopředsedy místní samosprávy Aleksandra Minayeva se lidé „bojí vycházet a městem vládne chaos.” 

„Rodiče mají strach vodit své děti do škol a školek,” dodal. Městečko proto vyhlásilo stav nouze.

Předseda místní samosprávy, Zigansha Musin, řekl:„V Nové zemi žiji od roku 1983, ale tak masivní invazi ledních medvědů jsem ještě neviděl.”

Varoval, že zvířata „doslova nahánějí lidi a občas dokonce vniknou do obydlených budov.”

Obyvatelé města se snažili šelmy vystrašit střelbou do vzduchu, zvuky klaksonů či stavbou provizorních plotů. Žádná podobná akce se však nesetkala s úspěchem a desítky medvědů rabují provinční arktické městečko dál.


Ruská národní agentura na ochranu zvířat nepovolila odstřel medvědů, jelikož se jedná o ohrožený druh. Přesto však na místo vyšle svůj tým odborníků, který by měl přijít s konkrétním řešením situace.

Ne všichni obyvatelé jsou z divokých šelem vystrašení. Na jednom z videí, která kolují internetem, lze vidět muže, jež si nonšalantně vykračuje kolem medvěda toulajícího se kolem bytového bloku.

Minayev proto varoval, že k několika útokům již došlo a že nebezpečné zvíře může snadno člověka usmrtit. Dodal, že mezi prosincem 2018 a únorem 2019 došlo k rozsáhlé akumulaci ledních medvědů kolem usedlostí. Jen v Belushya Guba napočítali 52 šelem s tím, že v oblasti zůstává vždy minimálně šest jedinců.

Podle bývalého obyvatelky města Anastasie Bondarenko již medvědi z lidí nemají strach a stali se drzejšími.  

„Už nemají nepřátelé. Jsou stále více drzí. Je to velmi děsivé. Když se v noci procházejí pod okny, je to příšerné,” řekla.

Městečko Belushya Guba je s více než 1970 obyvateli největší osadou na celém souostroví Nová Země. Velkou část populace tvoří vojenský personál, jež zde se zde přesídlil za účelem jaderných testů, kterými je tato arkitcká oblast známá.