Jihoasijský městský stát nechá americkou firmu Eat Just vyrábět a poté i prodávat maso laboratorně vytvořené ze zvířecích buněk. Stát si od toho slibuje větší potravinovou soběstačnost a vyšší šetrnost k životnímu prostředí
Výroba masa bez nutnosti usmrcení živých tvorů už dlouho není sci-fi. Úspěšných pokusů o plnohodnotný masný výrobek vytvořený v laboratoři pomalu přibývá.
A nyní Singapur jako první stát na světě schválil produkci masa v laboratoři i jeho následný prodej. Starat by se o ně měla americká firma Eat Just.
Tento start-up se soustředí na produkci masa z buněk kuřete. Výsledný produkt by tak neměl být jen pouhou veganskou náhražkou, ale plnohodnotným masným výrobkem, který by od skutečného drůbežího nemělo jít rozeznat.
Prodej uměle vyrobeného kuřecího masa začne v jedné restauraci v Singapuru a maso se bude prodávat pod značkou GOOD Meat.
Ze začátku Eat Just bude spolupracovat s místní firmou a Food Innovation and Resource Centre, aby takto vytvořeného masa měla dostatek. Plánuje však další expanzi, aby se maso dostalo do většího počtu restaurací a cílem je vytvořit i vlastní obchod s potravinami.
Umělým masem proti globálnímu oteplování
Singapur schválil toto nařízení ze dvou důvodů. Jedna je městský stát závislý na dovozu potravin. Sám je totiž schopen vyprodukovat pouze deset procent potravin, které se v zemi zkonzumují. Cílem státu je do roku 2030 dosáhnout alespoň 30 procentního podílu.
Rozhodujícím faktorem byla také pandemie Covid-19, při které je import zboží značným rizikem.
Nespornou výhodou laboratorní výroby masa je však eliminace nutnosti velkých chovů zvířat, které znatelně přispívají ke globálnímu oteplování.
Především chov hovězího dobytka je spojován s odlesňováním planety, stejně tak s produkcí metanu, který je v rámci skleníkových plynů mnohem škodlivější než oxid uhličitý. A právě hovězí maso má být v Singapuru na řadě hned po kuřecím.
Singapur tak na sebe vzal roli vůdce v hledání alternativ stravování vhodnějších pro životní prostředí.
„Singapur za to poslední dobou utrácí mnohem více peněz i energie než západní Evropa nebo Spojené Státy,” řekl pro Reuters CEO firmy Eat Just, Josh Tetrick.
Dodal, že chce, aby se Singapur stal centrem jejich globální produkce. Považuje ho za stát, který myslí dopředu, a který pro podobné nápady představuje vhodné prostředí.