Spojením kořenového systému špenátu a nanotechnologií může rostlina informovat vědce o přítomnosti škodlivé látky v půdě.
Může to znít jako za vlasy přitažená sci-fi, ale je to ve své podstatě pravda. Vědcům z americké MIT se podařilo vypěstovat špenát, který umí posílat emaily.
Pomocí nanotechnologií v listech špenátu vytvořili senzory, které dokáží odhalit výbušné materiály. Tyto informace jsou pak rostliny schopné bezdrátově poslat vědcům.
Když kořen špenátu v podzemní odhalí přítomnost látek často používaných ve výbušninách, jako jsou nášlapně miny, uhlíkové nanotrubice uvnitř listu špenátu vyšlou signál. Tento signál odhalí infračervená kamera. A ta poté odešle zprávu vědcům.
Experiment se špenátem byl součástí širšího výzkumu, který se zabývá kombinací elektronických součástek a systémů rostlin. Této disciplíně se říká rostlinná nanobionika.
Podle vedoucího výzkumu Michaela Strano jsou rostliny velmi dobrými chemickými analytiky.
„Jejich rozsáhlé kořenové sítě v půdě neustále provádějí odběr vzorků vody a oplývají schopností dopravit tuto vodu do svých listů. Tohle je nová ukázka toho, jak jsme překonali komunikační překážku mezi lidmi a rostlinami,” uvedl Strano.
Potenciál pro odhalení znečištění životního prostředí
Přestože se experiment týkal pouze látek používaných ve výbušninách, Strano a jeho kolegové jsou přesvědčení, že by se dal postup opakovat i v jiném kontextu.
Například by tímto způsobem mohly rostliny sloužit v případě detekce znečištění půdy.
Díky své schopnosti absorbovat velké množství dat ze svého okolí jsou proto rostliny ideálními kandidáty na monitorování změn.
„Rostliny jsou velmi responzivní vůči životnímu prostředí,” uvedl Strano.
„Ví, že přijde sucho mnohem dřív, než si to uvědomíme my. Dokáží odhalit malé změny v kvalitě půdy a ve vodním potenciálu. Pokud se na tyto chemické signály napíchneme, budeme mít bohatý přístup k informacím”