Rudice na Blanensku se kromě historického větrného mlýna a nádhernou krasovou přírodou pyšní ještě jednou kvalitou. Oproti Brnu její dlouhé kopce každou zimu pokrývá výraznější vrstva sněhu. Tím vybízí k sportovním radovánkám, které lze spojit s romantickou procházkou.
Sáňkování a bobování v Brně má poměrně velkou řadu stoupenců a taky hned několik významných lokalit, které tyto kratochvíle umožňují realizovat.
Asi nejikoničtějším místem je park na Kraví hoře, kde se nadšení bobaři a sáňkaři hromadí prakticky ihned po dopadu vůbec první sněhové vločky sezóny.
Další oblíbené bobařské placy jsou například Střelecký a Medlánecký kopec, Čertova rokle na Lesné, nespočet kopečku v Kohoutovicích nebo v Líšni. Bobovat se v Brně dá i v létě, díky bobovce v Mariánském údolí. Vůbec je tu spousta míst, kam jít s dětmi na výlet.
Co do množství sněhu se ale Brno nikdy nemůže rovnat výše položeným destinacím, které se nacházejí jen co by kamenem dohodil od moravské metropole. Jedna taková, která vždy skýtá o několik centimetrů bílé pokrývky více, leží v půl hodiny vzdálené obci Rudice u Blanska.
Tato bývalá hornická vesnice se pyšní hned několika zajímavostmi. Známou turistickou atrakcí je její historický větrný mlýn, stejně tak největší krasové propadání v Česku s druhým nejrozsáhlejším komplexem jeskyní.
Hornická činnost, která sahá až do 13. století, se výrazně podílela na utváření okolní krajiny. Za zmínku stojí například jezírka, která bývalé důlní oblasti zatopila.
Co ale bobaře zajímá jistě nejvíc, je právě svah nad Rudickým propadáním, který svými proporcemi a zaručenou sněhovou nadílkou láká adrenalinové nadšence z okolí.
Svah pro ty nejlepší zážitky z bob a saní leží hned vedle ikonického větrného mlýna, který slouží také jako muzeum a možnost občerstvení. (V době koronavirových opatření však doporučuji přibalit do batohu zásoby vlastní.)
Přírodní sjezdovka s vápencovým podložím začíná prudkou propadlinou s nekonečnými možnostmi volby trasy.
Tento sešup dodá každému jezdci dodatečnou rychlost, aby dojel až na konec stráně, ke stromům, které značí začátek srázu do krasového propadání. Proto je potřeba dávat pozor na včasné brždění.
Délka trasy a sklon trasy vaši ratolest zaručeně ohromí, a nutnost své boby či sáně tahat to prudšího kopce ji zase zdravě vyčerpá.
Spojte boby a sáně s procházkou krasovou přírodou Rudického propadání
Jak by mohli mnozí jistě namítnout, podobných kopců k bobování a sáňkování je v Moravském krasu celá řada. Proč se tedy vydávat zrovna do Rudice?
Výlet do této obce s sebou totiž nenese jen očekávání ze sportovních zážitků. Přidanou hodnotu tvoří okolní krajina, které je v mnoha směrech jedinečná.
Není divu, proč si kaňon Rudické propadání obklopený nádhernými vápencovými masivy získal přízeň i filmařů, kteří v oblasti natočili scény pro pohádky. Přírodní krásu této jedinečné památky můžete ocenit i v zimě díky sedmikilometrové naučné stezce, jež se propadáním vine.
Začíná u větrného mlýna, pokračuje malebným údolím Kolíbek k samotnému propadání, následně vede kolem Jedovnického potoka až k rybníku Olšovec, kde stezka s celkem třinácti informačními panely končí.
Cesta vám tak zabere dvě hodinky. Menší nevýhodou je, že některé úseky trasy nejsou dvakrát vhodné pro kočárky.
Jak se dostat z Brna do Rudic:
Cesta vlakem i autobusem z Brna do Rudic vyžaduje alespoň jeden přestup.
Můžete jet jednak autobusem číslo 201 ze Staré Osady nebo nádraží Brno-Židenice a přestoupit v obci Jedovnice, ze které vás do cílové destinace doveze autobus číslo 203 směrem do Blanska.
Vlakem se můžete vydat z brněnského Hlavního nádraží nebo nádraží Židenice. Vystupte na zastávce Blansko – Macocha a pokračujte na stejný autobus číslo 203, jen v opačném směru, tedy s konečnou zastávkou v Studnicích.
Autem se do Rudice dostanete nejlépe z Blanska nebo přes obec Olomučany.
Pro využití dlouhé zasněženého stráně k bobování doporučuji zaparkovat na parkovišti u Mlýna, které leží prakticky na dotyčném svahu.
Další možnosti parkování jsou u Dělnického domu, či u 350 vzdáleného parkoviště, které v zimních měsících využívají především běžkaři.